מפת השמורה החדשה

שרת הפנים איילת שקד הכריזה על שמורת טבע חדשה במועצה האזורית מגידו, לאחר תהליך תכנון משותף למועצה האזורית מגידו, רט"ג וקק"ל.

'בתות תנינים רז' - השמורה החדשה במועצה האזורית מגידו, משתרעת בין קיבוץ עין השופט לקיבוץ גלעד בשטחים פתוחים המשמשים למרעה וטיולים, שהם חלק מהליבה של המרחב הביוספרי. הכרזת השמורה מגיעה לאחר תהליך ארוך של שיתוף ציבור וכתיבת תקנון משותף למועצה ולרשות הטבע והגנים הקובע מעורבות של החקלאים באזור בקבלת החלטות על ניהול השמורה.

השמורה מהווה בית גידול עשיר ומגוון. יש בה נחלים, מעיינות ובעלי חיים מסוגים שונים, ביניהם דורבנים, גיריות, חזירי בר, זאבים, צבי ארץ ישראלי ועוד. השמורה מהווה את מרכזו של צומת מסדרונות אקולוגיים בין הרי אמיר, הרי השומרון, הכרמל ועד הים.

המועצה האזורית מגידו שומרת על השטחים הפתוחים באמצעים שונים וההכרזה על השמורה מהווה נדבך נוסף ומכפיל כח באכיפה על ידי רשות הטבע והגנים.

ראש המועצה האזורית איציק חולבסקי: "ההכרזה על השמורה החדשה תאפשר לנו לאכוף ביתר שאת את הנעשה בשטחים הפתוחים, כהמשך למבצעי האכיפה הממוקדים שלנו. ברכות לעוסקים במלאכה, אין כמו חנוכה לחנוך שמורה חדשה במועצה היפה ביותר בישראל".

מנהלת המרחב הביוספרי במועצה האזורית מגידו, הגר ראובני:

"ההכרזה על השמורה, מהווה נדבך משמעותי בהתנהלות המועצה כמרחב ביוספרי, מחזקת את ההגנה על השטחים הפתוחים ומשלבת את הציבור כשותף במלא בתהליך התכנון וכתיבת התקנון".

מנהל האגף להגנה על החי והצומח ברט"ג, בן רוזנברג:

״שמורת בתות תנינים-רז משמרת בית גידול בעיקרו שטח של צמחייה עשבונית ושיחים ללא עצים המאפיין את הנוף הטבעי של רמת מנשה. כאן קיים מגוון מרשים של חיות בר: כצבאים, בזים אדומים - מין בסכנת הכחדה שאלו שטחי הציד העיקריים שלו, טריטון הפסים, גם הוא מין של דו-חיים בסכנה, השוכן לאורך נחל רז ונחל תנינים. קידום השמורה בשיתוף המועצה האזורית מגידו, קק"ל והתושבים מהווה אבן דרך חשובה ביישום המרחב הביוספרי והכרה בחשיבות ההגנה הסטטוטורית של שטחי הליבה שלו".

קשת בשמורה

????: רועי רבין, רט"ג