דלג לתוכן

חברי וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות חה"כ מיקי חיימוביץ', ביקרו במועצות מגידו ועמק יזרעאל

חברי וועדת הפנים והגנת הסביבה  של הכנסת, בראשות חה"כ מיקי חיימוביץ', הוזמנו לביקור במועצות מגידו ועמק יזרעאל כדי להכיר מקרוב שני נושאים חשובים הנמצאים על סדר היום האזורי – הקפאת תכנית הקמת אשכול כליאה ושיקום צומת מגידו, והמאבק כנגד הקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג ברמת דוד. חה"כ חיימוביץ' הגיעה לאזור יחד עם הוועדה, על פי הזמנת איציק חולבסקי – ראש המועצה האזורית מגידו. 

בנושא שדה התעופה ברמת דוד, מטרת הביקור הייתה לשכנע את חברי ועדת הפנים של הכנסת להעדיף את חלופת נבטים וחיפה ולבצע סקר בריאות סביב רמת דוד, לפני קבלת החלטות בנושא תכנון השדה. ראשי המועצות של מגידו, עמק יזרעאל, טבעון, זרזיר ורמת יש ביקשו מחברי הועדה לעזור להם לשמור על  עמק יזרעאל על כל ערכיו הנופיים, המורשתיים, החקלאיים והסביבתיים, וביקשו מחה"כ  חיימוביץ' שתדרוש סקר בריאות בנוסף על תסקיר השפעה על הסביבה. הועדה תקיים סיור משלים בדרום הארץ, באזור חלופת נבטים.

חברת הכנסת חיימוביץ' אמרה בסיור: "הערך של עמק יזרעאל הוא ערך היסטורי ומורשתי. יש פה פגיעה במקום שכולנו גדלנו עליו ואין לו תחליף. אין עוד כמו עמק יזרעאל במדינה. כשמתכננים צריכים לחשוב על הדברים האלה. בנגב ובדרום אפשר למצוא את המקום הנכון ונבטים הוא כנראה המקום הנכון".

המוקד השני של סיור הוועדה היה בכלא  מגידו ולאחר מכן במתחם בו אמור להיבנות אשכול בתי הכלא החדש. הסיור התקיים במוקד זה בעקבות הכוונה לדחות את מועד ביצוע הפרויקט לזמן לא ידוע, דבר שיגרום למעשה לביטול תכנית התיירות הגדולה באזור, שבמרכזה – חשיפת פסיפס מבית התפילה העתיק הנמצא בתוך הכלא.

בדיון שנערך בתוך הכלא הציגו ראשי שב"ס לוועדה את ההערכות שלהם מול החלטת בג"ץ בנוגע לשטח המחיה של האסירים.

לאחר מכן הגיעה הוועדה לשטח בו אמור לקום בית הכלא החדש, הסמוך לכלא הישן, שם תיאר ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי את מהלך הדברים החל מנובמבר 2005 – עת התגלה בתוך כלא מגידו פסיפס נוצרי נדיר של בית תפילה ייחודי. מאז, במשך שנים ארוכות, תכננו שב"ס יחד עם המועצה האזורית את הפרויקט, בזיקה לתכנית האסטרטגית של המועצה במרחב צומת מגידו, שכולל מתחם תיירות סביב רצפת הפסיפס, אזור תעשייה ותעסוקה יהודי ערבי, פיתוח נחל הקיני במודל פארק המעיינות והקמת אשכול הכליאה והשיקום.

התהליך המשותף למועצה האזורית מגידו ולשב"ס הגיע לשיאו עם החלטת הממשלה בפברואר 2018, לפיה יוקם אשכול כליאה ושיקום במגידו כחלק מהמענה של ישראל לבג"ץ להגדיל את שטח המחיה של האסירים.

בחודשים האחרונים חל מהפך בעמדת האוצר והוא עומד להביא, במסגרת חוק ההסדרים, הצעה שמקפיאה באופן מעשי את קידום אשכול הכליאה והשיקום במגידו, שמשמעותה היא עצירת פרויקט התיירות.

במועצה פנו לגורמים בכירים בעולם הנוצרי המשוועים לחשיפת הפסיפס, במטרה להתערב ולמנוע את הקפאת הפרויקט.

חולבסקי אמר: "כוונת האוצר משמעה עצירת פרויקט תיירות ענק וחשוב לאזור כולו ולעולם הנוצרי ולא נוותר על כך. פנינו כבר לגורמים בעולם הנוצרי בבקשה לעזרה ונמשיך במאבק על מנת שהפרויקט לא ייעצר. אני מודה לח"כ חיימוביץ על הביקור והנכונות לסייע במאבק החשוב".

 

ח"כ מיקי חיימוביץ הודיעה בסיום הישיבה, כי היא רואה חשיבות גדולה בפרויקט התיירות ובהקמת אשכול כליאה ושיקום מודרני ותזמין את נציגי האוצר והשב"ס לדיון בוועדה בנושא.