תיקון ליל שבועות – "לראות בשדות זרים"

 

מועצה אזורית מגידו מארחת

תיקון ליל שבועות – "לראות בשדות זרים"

מכירות את זה שאתן מתחילות לעבוד במקום חדש ובזמן הפסקת הקפה אתן לא מבינות על מה כולם צוחקים? מכירים את זה שאתם מגיעים לארוע חגיגי לבושים בחליפה ומגלים שכולם בג'ינס וסנדלים? את זה שאת חוזרת לארץ אחרי שנתיים של רילוקיישן ומתפלאת שכולם נדחפים למעלית לפני שהנוסעים יצאו? את זה שאתה עומד בוקר אחד מול הראי ושואל את עצמך מי הוא זה העומד מולך?…

הזרות היא תחושה משמעותית בחוויה האנושית, ונובעת בין היתר מעצם הצורך הבסיסי שלנו בהשתייכות. לא בכדי מגילה שלמה בתנ"ך, מגילת רות, נוגעת בסוגייה של קבלת הזר ומאירה אותה על כל מורכבותה: על הרצון להשתייך והמחיר הנלווה לכך, על הקושי לחוש זרה, לא להבין את מנהגי המקום, על הצורך להיפרד ממרחב שייכות קודם, ולקבל על עצמנו דת, מנהגים, ואפילו זהות, שלא הכרנו.

חווית הזרות היא חוויה שמעוררת לפעולה. לעתים הזר, הלא מוכר, מעורר בנו התנגדות, רצון להתרחק. לפעמים התחושה שאנחנו זרים, מעירה בנו את הצורך לבדוק איך נוכל בכל זאת לחוש שייכים: האם נסגל לעצמנו מנהגים חדשים או ננסה ליצור במקום החדש אזורים ותחומים בהם נוכל לבטא את עצמנו?

תיקון שבועות – "לראות בשדות זרים", מתוכנן ומופק על ידי צוות מתנדבים מישובי מועצה אזורית מגידו, באירוע אשר יוצא השנה לראשונה מתחומי קיבוץ רמות מנשה אל מרכז התרבות מגידו – עין השופט והשדות סביבו. באירוע ננסה לבחון את סוגיית הזרות על היבטיה השונים. בסדנאות ומעגלי הלימוד נעסוק בחוויות של פליטות, הגירה וקליטת עליה, מול חוויות של זרות בתוך הבית. נלמד את היחס לעבודה זרה במקורות, ואת ההיבטים הפסיכולוגיים בחווית הזרות. נעסוק במושג ההזרה והחשיבה מחוץ לקופסה בתחום העיצוב, ונתנסה בחוויות של זרות ושייכות לטבע ולחושים השונים. את התיקון תפתח הרצאתה של השדרנית והמוזיקאית שרון קנטור בנושא זרות במוזיקה  – על מיינסטרים וחתרנות מוזיקלית וכיצד שוליים הופכים למרכז. תחתום את הערב הופעתו של המוזיקאי, היוצר והזמר שלמה יידוב במופע "חלק ממני".

עוד בתיקון –"קצרזרים" – קטעי מופע קצרים ונוקבים על חוויות זרות אישיות, וכמובן אי אפשר בלי מעגל שירה מקודשת ב"זוליקה".

בין אם אתם חשים עדיין זרים לארוע, קשורות אליו בעבותות, או עדיין בתהליך השתייכות, מוזמנים ומוזמנות לבוא, להכיר, ללמוד ולבחון את היחס שלכם לחווית הזרות.

תיקון שבועות, לראות בשדות זרים, יום חמישי 6.6 החל מהשעה 19:00 במרכז התרבות מגידו – עין השופט והשדה הסמוך.

אל תהיו זרים. בואו!