דלג לתוכן

שיפור פני האנדרטה לחללי התנועה הקיבוצית

האתר, הנמצא בשטחי המועצה האזורית מגידו, הוקם לפני כעשור על ידי קק"ל, התנועה הקיבוצית והמועצה האזורית, ועבר לאחרונה מתיחת פנים ושיפורים שיסייעו בשמירה ובפיקוח על המתחם, וישפרו את התנאים לעריכת טקסי זיכרון ומורשת של תנועות הנוער, מתנדבי שנת שירות, עמותות הנצחה ועוד.
במסגרת השיפוץ, שהתאפשר בזכות תרומתם ותמיכתם של אגף ההנצחה במשרד הביטחון והמועצה האזורית מגידו, הוסדר באתר משטח טקסים רחב ידיים, הוצבו מצלמות לפיקוח 24/7, תוקנו התורן והדגל שחובלו לפני כמה חודשים ונוסף שילוט בעברית ובערבית. היוזמה המבורכת קודמה הודות למעורבות העמוקה של איציק שפרן מעין השופט המוביל ודואג לאתר מאז הקמתו.

על קירות האנדרטה מונצחים 3,095 שמות החללים – חברי ובני התנועה הקיבוצית, שנפלו במלחמות ישראל ובפעולות האיבה מאז הקמת הקיבוץ הראשון בשנת 1910.
ארבע אבני דרך, המוצבות לאורך שביל הכניסה, מספרות את סיפורם של הקיבוצים ותרומתם המכרעת להקמתה, ביצור בטחונה ויישובה של מדינת ישראל.
מאז סלילתו של הכביש אל האתר ב"דרך הפארק", החל מהכניסה אליו בסמוך לג'וערה, עלה משמעותית מספר המבקרים מקרב משפחות שכולות, חברים לנשק, רוכבי אופניים ומטיילים רבים אחרים. המבקרים מוזמנים להאזין ל"סיפור המקום" במסבירן הקולי שמוצב במרכזו, לעלות למגדל לתצפית מרהיבה ולכבד את זכרם של הנופלים המונצחים באתר זה.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "האנדרטה לזכר נופלי הקיבוצים היא מיזם הצומח בהדרגה. דרך ארוכה עברנו מאז החלו עזרא רבין ז"ל, מוטק'ה פורת ועמיקם אסם לגלגל את היוזמה בשיתוף פעולה הדוק עם הקרן הקיימת לישראל. עם הזמן הצלחנו לצרף את הממשלה לגורמים המעורבים ולקבל תקצוב שוטף לאחזקתה ולטיפוחה. אני מבקש להודות בשם כל חברי התנועה הקיבוצית ובשם משפחת השכול הקיבוצית למועצה האזורית מגידו, המשקיעה מחשבה רבה ומאמץ מתמשך בשימור וטיפוח האנדרטה".

איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו: "כבוד גדול מאד למועצה אזורית מגידו שבתחומה נמצאת האנדרטה לזכר חללי התנועה הקיבוצית. המקום חשוב מאד למועצה. תודה גדולה לאיציק שפרן על האחריות והמסירות בטיפול באנדרטה".