דלג לתוכן

הקיץ במחלקת ילדים ונוער

צפונבורי

בשבוע שחלף בילו  55 חניכי שבט "שלהבת", תנועת הצופים ביקנעם, בהובלה של נוי פרונט מרכזת השבט, ביער עכברה אשר ליד צפת, במסגרת מחנה קיץ של כלל הנהגת צפון בתנועת הצופים.

החניכים, מכיתות ה' ועד יב', עסקו בפעילות צופית ערכית חווייתית – בנייה מחנאית (למשל, בניית מיטות שדה ותאי הלבשה מרווחים באמצעות סנאדות וחבלים), פעולות חינוכיות וחברתיות, גיבוש ושהייה רצופה ביער. בני השכבה הבוגרת, בוגרי כיתה ט' ועד יב' בילו כ-10 ימים רצופים ופעלו באופן מושלם גם להקמת מתחם המחנה ומבנים צופיים מרשימים, גם תוך הדרכת חניכיהם מהשכבות הצעירות וגם במפגש עם בני נוער רבים מיישובי הנהגת צפון משבטי צופים מקבילים. עיצוב מתחם המחנה בוצע תחת הגדרת הנושא "מתחת למים" ובהתאם, מדוזה גדולה נבנתה בכדי להיות שער הכניסה, כמו גם תפאורה רבה שנוצרה על ידי חניכי השבט במשך שבועות ההכנה לפני המחנה.

במהלך ימי המחנה מר איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית התארח במחנה ובמתחם השבט יחד עם  מיכל מלכה – מנהלת מחלקת הנוער במועצה ועם ירדן מלכה ועידית חסיד – רכזות במחלקת הילדים והנוער. מר חולבסקי נפגש עם החניכים, למד על שגרת המחנה בעזרת גזברית השבט – איילת ניר, וערך סיור מקיף יחד דני דינרמן – ראש השבט, על מנת להתרשם מהשלווה והקסם במחנה.

זו ההזדמנות להודות למר חולבסקי ולמועצה האזורית על התמיכה בתנועת הצופים ביקנעם וכן על כך שלקראת מחנה הקיץ, נרתמו לסייע לשבט הצופים בתרומת מקפיא וכיור אשר שדרגו באופן משמעותי את מטבח השדה שהוקם עבור חניכי השבט.

 

 

קורס מד"צים

כמדי שנה, לאחר שנת הכשרת מד"צים יצאו במהלך החודש חניכים לסמינרי קיץ מחוזיים מטעם מנהל חברה ונוער. חניכי שכבת ט' קיבלו את תעודת המד"צ לאחר שבוע סמינר אינטנסיבי ומשמעותי. חניכי שכבת י' רכשו כלים נוספים ותכני העשרה לקראת המשך שנת ב' בהדרכה. כל החניכים עברו את הסמינרים בהצלחה, חלקם אף סיימו בהצטיינות!. מה שנותר זה לצפות לשנת הדרכה מוצלחת ומשמעותית למדריכים ולחניכים.

 

 

מד"צופי

בשבוע שעבר סיימו כ-40 מדריכים ומדריכות ממ.א. מגידו את המד"צופי – קורס ההדרכה של השומר הצעיר. אחרי שנה שלמה של פעולות בקנים עם המדריכים שלהם, יצאו הט'ניקים/ות המסיימים/ות ל-9 ימי הכשרה – שטח, צופיות, עמידה מול קבוצה, הובלה, מתודיקה, גיבוש קבוצה ועוד ועוד כלים בהם הם צוידו לקראת שנת ההדרכה הראשונה שלהם/ן בקנים. בקרוב מאוד כבר פותחים שנה! קן שומריה וקני הרי אפרים (דליה, הזורע, עין השופט, רמות מנשה ורמת השופט) כבר יכולים להיות בטוחים שהם בידיים טובות. בהצלחה בהדרכה!

 

מחנה הקיץ

כבכל שנה, יצאו השנה כ-100 חניכי וחניכות המועצה בשכבות ה'-י"ב למחנה קיץ של השומר הצעיר בכפר סאלד. את המחנה בנו החניכים הבוגרים במשך 3 ימים – כדי שכשיגיעו החניכים הצעירים (ה'-ח') הם כבר יכנסו לעולם מלא בהרפתקאות ביער. לונה פארק שנבנה במיוחד עבורם מסנאדות, בנייה צופית, מורלים עם הקבוצה, הקן ואיזור צפון מזרחי. אנחנו רואים כבר כמה שנים ברציפות גדילה בנכונות של החניכים, המדריכים וכמובן ההורים להגיע למחנה הקיץ, ובכל שנה רק הולכים ומתחזקים. המדריכים המעולים בקנים סיימו שנה הכי חזק שיש.

 

פרויקט קייצות

השנה, לראשונה זה הרבה שנים, הוצאנו נציגות משכבת י"א בשומריה והרי אפרים של השומר הצעיר להדריך בפרוייקט קייצות. הפרוייקט מתקיים זה קרוב ל-20 שנה, ובו מובילים/ות מסיימי/ות י"א בתנועה את הקייצות בקנים – הקייצת היא קייטנה במחירי עלות, שנמשכת שבועיים, ובאה לענות על הצורך הבסיסי כל כך בקיץ של ילדים בשכונות לאוזן קשבת, מבוגר משמעותי, קבוצה, ופשוט סתם כיף. הפרוייקט והקייצות עצמן ממשיכות להתקיים הודות למיזם ארוך השנים הזה, והשנה אחרי הרבה שנים גם למ.א. מגידו יש בו נציגות.

 

 

לחניכי תנועת "בני עקיבא" היוצאים לפעילות בשבועות הקרובים – מאחלים לכם פעילות מהנה ומעשירה!