מפעל השבת המים לרמת מנשה  –  לקראת סיום עבודות הפיתוח

חלום מתגשם – בשורה גדולה לחקלאות במגידו

מפעל השבת המים לרמת מנשה  –  לקראת סיום עבודות הפיתוח

בקיץ 2020 יגיעו מים לחקלאים

לסיור בשטח מפעל ההשבה, שיזם ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי, ביום א ה6/10, הגיעו נציגי יישובי ההר של המועצה מגלעד, דליה, רמת השופט, רמות מנשה, עין השופט ואליקים.

עודד גלזר, מנכ"ל אגודת "מי עמק יזרעאל" דיווח על ההתקדמות המואצת של פיתוח המפעל שישרת את חקלאי רמת מנשה, ויאפשר נטיעה של אלפי דונמים חקלאיים נוספים.

מפעל השבת המים של המועצה האזורית מגידו ממוקם בין דליה לגלעד, פיתוחו החל במאי 2018. הוא יאגור מי קולחין שיזרמו אליו ממרכז הארץ לטובת חקלאי המועצה. עלות הפרויקט  90 מיליון ₪. כ-2 מיליון קוב מים יזרמו בשנה הראשונה והקצב יגבר עם השנים ויגיע ל-6 מיליון קוב.

בעיית מחסור המים ביישובי ההר ידועה במשך שנים, הדבר נגרם עקב העדר יכולת לאגור את מי הגשמים במהלך החורף. כעת, לאחר מאמץ של שנים של ראש המועצה, יחד עם מרכז חקלאי העמק ואגודת מי עמק יזרעאל, מגיע הפתרון המיוחל. מפעל השבת המים יסייע בניצול מי הקולחין, יגדיל את כמות המים הפנויה עבור החקלאים וכך יאפשר נטיעה של אלפי דונמים נוספים שיעצרו את סחף הקרקעות. בחודשים הקרובים  יושלם הקו של המאגר ויקומו קווי הולכה אל שטחי יישובי רמת מנשה. הקמת המאגר החדש תאפשר לחקלאי ההר נטיעה של 5000-6000 דונם של מטעים. כבר במהלך השנה האחרונה ניטעו כ- 500 דונם מטעים בקיבוצים גלעד, דליה, רמת השופט ורמות מנשה.

ראש המועצה האזורית חולבסקי: "זוהי בשורה נפלאה, אנו נמצאים בפתחו של עידן משמעותי לחקלאות במועצה אזורית מגידו. מפעל ההשבה יאפשר התגברות על המחסור במים, יממש את פוטנציאל הנטיעה באלפי דונמים נוספים ויגן על שטחי המועצה. אני רוצה להודות לראש המועצה לשעבר חנן ארז וסגנו עודד גלזר, היום מנכ"ל מי עמק יזרעאל, שהחלו ביוזמה ומודה גם למנכ"ל מרכז חקלאי העמק, משה בן שחר ( טושקו) ולמנכ"ל פלגי מים צפריר סופר על הנחישות והעבודה המשולבת. נמשיך לפעול במרץ לקיום החקלאות ולשמירה על האינטרסים של יישובי המועצה והחקלאים."

בקיץ 2020 ייהנו היישובים ממקורות המים של מפעל ההשבה.

החקלאים שהשתתפו בסיור השתאו מההתקדמות המפתיעה בקצב זמן מהיר: "החלום שלנו הופך למציאות, אין מילים להודות למועצה ולכל השותפים בקידום פרויקט חשוב זה".