דלג לתוכן

יוצרים שינוי ב"עומרים"

להרגיש… לדמיין… לעשות… לשתף…

"עלינו להיות השינוי שאותו אנו רוצים לראות בעולם" (מהטאמה גנדי)

 

 

ילדים יוזמים בבית ספר "עומרים"  – תכנית "יוצרים שינוי"

נורית פישביין מובילת התכנית

 

האם חלמתם אי-פעם שתצליחו לחולל שינוי? האם רציתם להשפיע על מה שקורה סביבכם?

בבית ספר "עומרים", במסגרת תכנית בינלאומית שנקראת: "יוצרים שינוי" , יזמו קבוצות של ילדים פרויקטים מיוחדים בהנחיית צוותי המורים ותוך שיתוף פעולה ונחישות גדולה מול האתגרים שניצבו בפניהם בדרך למימוש היוזמה.

ביום חמישי ה- 30.5 התקיימה פעילות סיכום חגיגית. על הדשא הגדול נפרשו תחנות שבהן כל קבוצה (כיתה או שכבה) מכיתות א'-ו' הציגה את היוזמה שיצרה במהלך השנה. הכניסה לבית הספר קושטה, נפרש שטיח אדום ועליו מילות השלבים, שעברו הילדים בתהליך יצירת השינוי, והושמעו ברקע שירי שינוי.

כל קבוצה הכינה פלקט שמסביר על היוזמה ועל התהליך שהם עברו במשך השנה. נציגי הקבוצה הסבירו לילדי הכיתות האחרות על יוזמתם. היו קבוצות שהראו סרטונים או ערכו לילדים סיור במקום שבו יצרו את היוזמה.

היה מרגש לראות 530 ילדים פעילים ושותפים, מקשיבים ונותנים כבוד לכל יוזמה ויוזמה.

היוזמות שנבחרו היו מתחומים שונים: עזרה לילדים שמרגישים בודדים ואין להם מה לעשות בהפסקות, פינות רוגע בתוך הכיתה ומחוצה לה, חידוש המצפור כמרחב למידה משמעותי, שיפור השירותים, יצירת עניין בתחנות ההסעה, סידור שביל לכיתות, סידור וניקיון של המסדרון המשותף, נתינה לאנשים נזקקים, עשיית טוב למבוגרים ועוד ועוד ועוד…

מדברי הילדים: "שמחנו לגלות שמקשיבים לנו ושיש לנו את הכוח לשנות. הרגשנו מאוד מחוברים לפרויקט ורוצים שהוא יצליח (ילדי שכבה ב')

"למדתי שלתת זו זכות. פעם אהבתי לקבל, היום אני יודע שזה נותן הרגשה מצוינת לתת מעצמך למען האחר". ארז, כיתה ד' "גליל"

"מזכיר לי את הפתגם: "כל מסע ארוך מתחיל בצעד קטן". לפני שהתחלנו לעבוד על היוזמה, למדנו להכיר את הנושא וזה היה הצעד הראשון שלנו שהגיע לשיא כשהצגנו את היוזמה בפני כל ילדי בית הספר". שי, כיתה ד' "ערבה".

"זו הייתה למידה שונה ולמדתי הרבה. התחלנו בהתחלה ממצב שאנחנו לא יודעים כלום בנושא והגענו לשלב שיש לנו את היוזמה. הצגנו בפני כולם וגם קיבלנו הרבה מחמאות". שגיב, כיתה ד' "ערבה"

בחרנו להצטרף לתכנית זו מכיוון שאחת מהמטרות החשובות ביותר בחינוך הביוספרי היא שהילדים יהיו פעילים ומעורבים בסביבתם. תכנית זו מאפשרת לצוות בית הספר ולילדים להוביל ביחד שינוי חיובי, היא מחברת את הילדים לסביבתם ונותנת להם תחושת מסוגלות וכלים שמסייעים להם להיות מודעים לעולם סביבם ולדרכי התמודדות עם מצבים שונים בהתאם לכוחות העל שלהם (הכישורים שלהם).

התכנית מיושמת בארבעה שלבים פשוטים:

שלב "להרגיש" – שלב בו לומדים הילדים להתבונן בסביבתם, לזהות נושאים ובעיות שהיו רוצים לקדם ולשפר. לאחר מכן בוחרים נושא אחד שחשוב לרוב ילדי הקבוצה ואותו חוקרים.

שלב "לדמיין" – שלב בו חושבים ומדמיינים את תמונת העתיד הרצויה לגבי הנושא / הבעיה שבחרו לקדם ומתכננים את המהלכים שצריך לעשות.

שלב "לעשות"– קובעים דרכי פעולה, מחלקים משימות ויוצרים את היוזמה.

שלב "לשתף" –מציגים את היוזמה כדי לעורר השראה. שלב שבו גם מקיימים רפלקציה על כל התהליך וקובעים את היעדים הבאים.

באמצע יוני יתקיים כנס ארצי של התכנית, בו יוכרז מי היוזמה הזוכה לשנה זו, שתייצג את מדינת ישראל בכנס בינלאומי באיטליה.