דלג לתוכן

"שביל סובב" בדליה ו"דרך נוף" בגלעד

שני  הפרויקטים זכו במענק עבור המיזמים  הקהילתיים סביבתיים של השנה, מטעם מועצה אזורית מגידו והמשרד להגנת הסביבה

שתגברו את השקעת הקיבוצים בהקמתם.

אפרת שביט, מנהלת הקהילה בקיבוץ דליה: "השביל הינו פרויקט סביבתי מדהים עליו עובד יניב שרייבר שלנו, ויהיה הדרך החדשה והמיוחדת שתקיף את הקיבוץ.

מיזם זה הוא אחד מהדברים הטובים שהביאה איתו תקופת הקורונה באביב האחרון. שרייבר וחברים ניסו לחשוב מה ניתן לעשות 100 מ' מהבית, כיצד ניתן למתוח קצת את השבילים, לתת אוויר ויופי לחברים, ואטרקציות בטבע לילדים ולנערים. נמצא נתיב, ובחודשים האחרונים עסוקים בפריצתו ובשפצורו (התמונות מדברות בעד עצמן).

בשלב הבא יבנו פינות ישיבה נחמדות לאורכו של השביל, ויהיה ניתן לסרוק ברקוד ולראות סרטון הסבר על המקום בו יושבים, כמו האמפיתיאטרון ההיסטורי למשל.

המשרד להגנת הסביבה והמועצה האזורית מגידו הבינו את הפוטנציאל הסביבתי הגדול שטמון ברעיון העומד מאחורי הקמת השביל, וקבעו כי השביל עונה על צורך אמיתי וחשוב של תושבי הקיבוץ והאזור, שתושבים רבים שותפים ביוזמתו ובהקמתו של השביל.

השביל יישאר כאן עוד שנים רבות ורבים יזכו ללכת בו – ומי יודע אולי יהיה מודל לחיקוי עבור קיבוצי הסביבה ובכלל.

 

"דרך נוף" בגלעד 

יפתח מזר, חבר הקיבוץ, מוביל את הפרויקט הקהילתי בגלעד. מהות הפרויקט – טבע, קהילה, אדם והוא יכלול  את סיום הסדרת דרך נוף גלעד – שביל נופי לאורך השלוחה היורדת מערבה מקיבוץ גלעד, בין נחל נילי מדרום לנחל תנינים מצפון ועד לכביש 6. השביל ייתן במה לאומנים מקומיים לביטוי הקשר והחוויה לטבע, לנוף ולאזור.

בנוסף, דרך הנוף תנציח את  פועלו של אמנון להב ז"ל, שוחר הסביבה, שתרם רבות לעיצוב המרחב הביוספרי מגידו בעזרת הצבת שירים מיצירותיו במרחב בו פעל ואותו אהב.

רועי שמחה, מנהל חינוך וקהילה – מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה מסר כי בוועדת הבחינה הוצגו הפרויקטים של יישובי מועצה אזורית מגידו והרשימו מאד את  חברי הועדה. היוזמות הוצגו בצורה מקצועית ומושקעת ונראה כי סביב כל יוזמה הייתה חשיבה מעמיקה והתגייסות קהילתית רחבה.

נועה אשכול, מנהלת פרויקטים ויזמויות  במחלקת החינוך במ.א. מגידו: " שני הפרויקטים השנה נוספו לשני פרויקטים  שהוקמו לפני שנתיים "גן חושי" ברמות מנשה ו"בוסתן" ביוקנעם מושבה.  נמשיך לטפח, באמצעות הקולות הקוראים, את כל היישובים שיגישו לנו פרויקטים מהממים כמו אלה שכבר קיימים. שתהיה שנה ירוקה, מטופחת ונפלאה לכל תושבי מועצה אזורית מגידו".