המשרד להגנת הסביבה מפקיר את תושבי מישור החוף

 

בעקבות תחילת תקופת ההרצה של אסדת לוויתן, רשויות במרחב ועמותת "צלול" התאגדו לצורך נקיטת צעדים משפטיים, במטרה להוציא צו מניעה לתוכנית ההרצה של האסדה ולביטול היתר הפליטה.
העתירה שהוגשה בשם מ"מ זכרון יעקב, מ"מ פרדס חנה-כרכור, מ"א עמק חפר, מ"מ ג'סר א-זרקא, מ"א מגידו ועמותת "צלול" הינה כנגד התנהלותו הפזיזה והרשלנית של המשרד להגנת הסביבה. בעתירה נטען כנגד המשרד להגנת הסביבה כי בבחירה בין שמירה על בריאות הציבור מפני חשיפה לגזים רעילים, מסרטנים ובעלי פוטנציאל נזק בריאותי קשה, לבין האינטרסים הכלכליים של חברת נובל אנרג'י, בחר המשרד באינטרסים הכלכליים של התאגיד ולא בבריאות הציבור.
עוד נטען בעתירה כי המשרד להגנת הסביבה בחר לדרוס את הבלמים והאיזונים שנקבעו בחוק אוויר נקי, להסתיר מהציבור את הוראות הרצת המתקן ולא לפרסמן להערות. כאשר כבר פורסמו ההוראות, הן פורסמו שעות ספורות לפני תחילת ההרצה ותחילת הפליטה של טונות של מזהמים, כל זאת בניגוד להוראות החוק ותוך עיקור מתוכן של עקרון שיתוף הציבור הקבוע בחוק.
חמור מכך, מי שיידע את הרשויות המקומיות בסמוך לתחילת הליך ההרצה של האסדה, היתה נציגות שותפות לוויתן ולא המשרד להגנת הסביבה, כפי שהיה מצופה, מגוף ממשלתי האמון על הסביבה ועל הבריאות.
בעתירה ביקשו העותרות כי בית המשפט יקבע כי היתר פליטה שניתן להפעלת אסדת הגז לוויתן בטל, ולפיכך, לא תתקיים באסדת לוויתן פעילות הכרוכה בפליטת גזים כל עוד לא פורסם היתר פליטה חדש. 
לחילופין, במידה ולא יבוטל היתר הפליטה, מבקשות העותרות כי בית המשפט יורה על תיקונו, בין היתר על ידי הוספה שניטור המזהמים יבוצע על ידי המשרד להגנת הסביבה ולא על ידי החברה כפי שקבע במשרד. לשיטת העותרות, מהלך זה של המשרד הינו בבחינת לתת ל"חתול לשמור על השמנת". כמו כן – שיתקיים ניטור רציף, ישיר ופיזי של חומרים מסוכנים מקורות הפליטה המוקדיים והלא מוקדיים על גבי האסדה וזאת לפני תחילת תקופת ההרצה.

ראש מועצת זכרון יעקב, זיו דשא אמר כי: "מדינת ישראל מפקירה את תושבי מישור החוף את המרחב החופי, את מי הים ואת האוויר אותו אנו נושמים. 
היתר הפליטה פורסם תוך התעלמות מדרישותינו להקמת מערך ניטור אמין ורציף על האסדה ולא על ידי החברה המפעילה, ניטור  הנדרש לצורך שמירה על בריאות הציבור. העובדה שלא עודכנו מבעוד מועד על תחילת תקופת ההרצה הוא חוסר אחריות."
איציק חולבסקי, ראש מועצה אזורית מגידו: "מ.א מגידו מצטרפת לעתירה הגם שאינה נוגעת ישירות לתושביה, מתוך עקרון ברור של סולידריות עם תושבי מישור החוף.
נמשיך להאבק נגד איומים סביבתיים העלולים לפגוע באיכות החיים של תושבי המועצה והאיזור כולו."

ראש מועצת פרדס חנה כרכור, הגר פרי יגור, אמרה כי: "מערך ניטור האוויר הרציף על גבי האסדה אינו מוסדר. נדרש ניטור הפועל ביעילות ובשקיפות מול ציבור התושבים. מחויבותנו לשמור על בריאותם ואיכות חייהם של תושבינו ותושבי האזור. אנו קוראים לחברת נובל אנרג'י לעצור את התנהלותה  ולפעול באופן גלוי ובהתאם למדיניות הדוגלת בשקיפות סביבתית."

השייח מוראד עמאש – ראש מועצת ג'סר אזרקא: "הזיהום הצפוי למרחב החופי והימי ולאוכלוסיה בלתי סביר ולא נוכל לקבל זאת. אנו מצפים ממשרד ממשלתי לפעול למען הציבור ולא נגדו. העתירה המשותפת מבטאת את הסולידריות בין כל הישובים באזור."

ד"ר גלית שאול – ראשת מ.א.עמק חפר: "התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה, בלשון המעטה. אנחנו מצפים שהמדינה תגן על תושבינו – בניטור, בהגבלות ובפיקוח רציפים. אנו דורשים כי לא תתקיים באסדת לוויתן פעילות הכרוכה בפליטת גזים כל עוד לא יפורסם היתר פליטה חדש."

מאיה יעקבס – מנכ"ל עמותת "צלול" מסרה: "במהלך המחלוקת הציבורית הסוערת סביב מיקום אסדת לוויתן הבטיח המשרד להגנת הסביבה כי דווקא הקירבה לחוף תבטיח ניטור ואכיפה גבוהים. כעת אנו עדים למימדי ההונאה הציבורית. אישרו זיהום קטסטרופלי בלי שיתוף ציבור ובלי שקיפות, כגנבים בלילה. מסרבים לעדכן את הציבור בהנחיות מניעה וזהירות ומוכיחים מעל לכל ספק כי כל משבר האמון שנוצר כלפי המשרדים להגנת הסביבה והאנרגיה בניהול התעשיה המזהמת בעולם, מוצדקים."