דלג לתוכן

המועצה האזורית מגידו התחדשה באנרגיה ירוקה

 

החברה הכלכלית לפיתוח מגידו השלימה את השלב הראשון של פרויקט ההתייעלות האנרגטית במרחב המועצה

כחלק מהמעבר לאנרגיה ירוקה וחסכונית שמתאימה לעקרונות ה"קיימות" של המרחב הביוספרי ועידוד הממשלה למעבר לאנרגיה מתחדשת, הושלם ע"י החברה הכלכלית בשיתוף מחלקת ההנדסה הפרק הראשון והמשמעותי של פרויקט ההתייעלות האנרגטית במועצה, שכלל: התקנת 12 מערכות סולאריות על גגות של מוסדות ומבני ציבור במרחב המועצה, החלפת תאורת הרחובות בישובים לטכנולוגיית לד LED והחלפת כל גופי תאורת הפנים בכל מתקני המועצה.

הפרויקט החל לפני שנתיים בביצוע סקר מקיף של כלל האפשרויות ליצור חשמל סולארי על גגות וחיסכון בצריכת אנרגיה בכל מבני המועצה והישובים. הסקר הבשיל לפרויקט בהיקף של כ- 10 מיליון ש"ח, והוגש גם לקול קורא שפורסם באותה עת ע"י משרדי הממשלה הרלוונטיים (משרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה ומשרד הפנים) וזכה לקבלת מענק מהמדינה בהיקף של כשליש מהעלויות.

נתוני הפרוייקט:

  • התקנת מערכות סולאריות לייצור חשמל "נקי" – הותקנו 12 מערכות על גגות של מוסדות ומבנים של המועצה בהיקף ייצור של 750 קילוואט/שעה שמאפשרות ייצור שנתי כולל של כ- 1,000 מגה וואט (בהתחשב במספר שעות אור ממוצע בשנה).

הפרויקט החל כשעדיין היה קיים מודל של "מונה נטו" ולפיכך נכלל במכסה שהוקצתה ע"י רשות החשמל, שמשמעותה היא שחברת החשמל מזכה את הלקוח בגין עודפי ייצור החשמל על ידו בתעריף זהה לזה שהיא מחייבת אותו. לפיכך – כל עודפי ייצור החשמל, מעבר לצריכה השוטפת, משמשים את המועצה כיתרת זכות לתקופות החיוב הבאות.   

 

  • החלפת גופי תאורת רחוב – תאורת הרחובות/כבישים בישובים מהווה מרכיב משמעותי בצריכת החשמל הציבורי שלהם, והחלפתה לגופי לד מאפשרת חיסכון משמעותי מתמשך בהיקף של 50% ואף יותר. בתיאום עם הישובים הוחלפו למעלה מ- 3,000 גופי תאורה והתוצאה היא שיפור מיידי באיכות התאורה תוך כדי חיסכון משמעותי בצריכת החשמל ובעלויות התחזוקה השוטפות. המימון להחלפת התאורה כלל את מרכיב המענק הממשלתי, כאשר היתרה נפרשה בהלוואה שהמועצה העמידה לישובים לטובת הפרויקט.  

 

החלפת גופי תאורת פנים – בכל מתקני המועצה שכוללים את כל מוסדות החינוך, מרכזי הפעילות השונים והמשרדים הוחלפו כ- 4,000 גופי תאורה לגופי לד שמאפשרים תאורה איכותית יותר כמו גם חיסכון משמעותי הן בצריכת החשמל והן בעלויות התחזוקה לאורך השנים.

 

התועלות של הפרויקט למועצה והתושבים

  • יצור עצמי של חשמל בהיקף כספי של כ- 500,000 ש"ח בשנה.
  • חיסכון בצריכת החשמל של למעלה מ- 50% בחשבונות השוטפים, עקב החלפת התאורה.
  • הפחתה משמעותית של עלויות התחזוקה השוטפות והצורך בתדירות גבוהה של החלפת גופי התאורה.
  • הפחתה של פליטת גזי חממה וקידום השימוש באנרגיה נקייה ו"ירוקה".

 

תכניות להמשך – המועצה והחברה הכלכלית לפיתוח מגידו ימשיכו לקדם את התחום של ההתיעלות אנרגטית באמצעות פתרונות נוספים, כגון:

  • קידום ועידוד מרוכז של התקנת מערכות סולאריות על גגות של בתי התושבים ביישובי המועצה שמתאימים לכך.
  • איתור והתקנה של מערכות סולאריות נוספות על גגות של מבנים נוספים וגם באמצעות קירוי של חניות ושטחי ציבור, ובמקביל – התקנה ואספקה של עמדות טעינה לרכבים חשמלים באותם שטחי חניה ציבוריים.
  • ריכוז, חיבור ואספקת גז טבעי למפעלים בתחום המועצה, כולל באזור התעשיה מבוא כרמל והישובים.
  • יישום מרכזי ומתן שירותי בקרת צריכת אנרגיה למתקני המועצה, למפעלים ולישובים, באמצעות מערכת בקרה מרכזית לניטור ודיווח של צריכת אנרגיה ומשאבים (חשמל, גז, מים וכו').

 

איל רום – מנכ"ל החברה הכלכלית לפיתוח מגידו: "לפני כשנתיים זיהינו את הנושא של ההתייעלות האנרגטית כתחום מרכזי בעל היתכנויות כלכלית וערכית משמעותיות, והוחלט שהחברה הכלכלית תוביל אותו במועצה. לאחר לימוד מקיף, בעזרת יועצים ומומחים, הוכנה תכנית מקיפה שחלקה כבר יושם, וכולנו נהנים מפירותיה, החל משנת 2019 שזה אך הסתיימה. המעבר לאנרגיה ירוקה משתלב היטב גם עם הערכים שלנו כמרחב ביוספרי ואנחנו נמשיך לבחון וליישם מגוון פתרונות נוספים וחדשים בתחומי ניהול ושיפור צריכת האנרגיה על כל מרכיביה, במטרה לשמש גם כגורם מוביל של התחום לקהילות שלנו ולמועצות אחרות". 

 

איציק חולבסקי – ראש המועצה האזורית מגידו: "פרויקט ההתייעלות האנרגטית במועצה וביישובים חשוב מאד גם בהיבט הסביבתי וגם בהיבט הכלכלי. מנכ"ל החברה הכלכלית יחד עם מחלקת ההנדסה של המועצה הובילו אותו בצורה מרשימה מאד. הפרויקט יביא לשיפור התאורה ביישובי המועצה, לחסכון בחשמל עבורם ועבור המועצה ובתרומה חשוב לייצור חשמל נקי במדינה".