דלג לתוכן

ארכיון חדשות

ראש המועצה במכתב לוועדה הגאוגרפית: "המלצות הוועדה בנוגע להעברת חלקים מעמק השלום ליוקנעם עלית מסוכנות לכל עם ישראל"

במכתב חריף ששלח השבוע ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי ליו"ר הוועדה הגאוגרפית עמרם קלעג'י, הוא קובע כי נפלו פגמים מהותיים בהחלטת הוועדה על העברת שטחים מעמק השלום ליוקנעם עלית וכי מדובר בהעדפה ברורה לנדל"ן על חשבון שטחים פתוחים ערכיים ביותר.
כזכור, לפני כשבועיים החליטה הוועדה הגאוגרפית להותיר על כנה את ההחלטה להעביר חלקים מעמק השלום לטובת בניית נדל"ן לעיר יקנעם עלית, זאת למרות שמדובר באחד מאזורי הטיולים המבוקשים בישראל ולמרות שלוועדה הוצגו חלופות רבות ולפיהן העיר יקנעם עלית יכולה להתרחב באלפי יחידות דיור, גם ללא השטחים המבוקשים.
ההחלטה עוררה זעם בקרב ישראלים רבים והוקם מטה מאבק על מנת למנוע את העברה השטחים הירוקים המבוקשים כל כך לטיולים בקרב תושבי מדינת ישראל לטובת נדל"ן. במכתב ששלח השבוע חולבסקי לוועדה הגאוגרפית הוא קובל על ההחלטה האומללה ופורט את הכשלים שנפלו בה ובתוכם העובדה כי בעבר הלא רחוק כבר הועברו שטחים ליקנעם עלית מתוך הבנה שאלו יהיו השטחים האחרונים שיועברו מהמועצה האזורית מגידו שכידוע מוגדרת מרחב ביוספרי ע"י ארגון אונסק"ו. חולבסקי כותב במכתבו כי מדובר בהחלטה הזויה ומקוממת והסבריה ולפיהן לא שוכנעה כי מתקיימות סיבות לפיהן העברת שטחים תפגע במערכות האקולוגיות הסביבתיות והנופיות הקיימות ברמת מנשה מעידות על חוסר הבנה בסיסי ועמוק של חברי הוועדה, כמו גם התעלמותה המוחלת מעמדת רשות הטבע והגנים ואי אזכורה בדו"ח המסכם. חולבסקי זעם על קביעת הוועדה ולפיה התווית תחום השיפוט המעודכן של העיר יקנעם עלית נעשה תוך התחשבות בצרכי היישובים הסובבים אותה הזויה, מנותקת מהמציאות ומתנכרת לעמדת היישובים כפי שהוצגו לוועדה ולראיה ההתעלמות המוחלטת מעמדת קיבוץ הזורע וההתעלמות מהמלצתו של יו"ר הוועדה המחוזית אורי אילן שקבע כי ניתן היה לחיות על חלופה שאינה פורצת את תחום השיפוט וקו תכנית המתאר התקפה. זאת ועוד, הוועדה התעלמה מעבודת האדריכלית פרופ' אירית צרף- נתניהו שקבעה כי ניתן להוסיף עוד 3,300 יחידות דיור ליקנעם עלית ללא העברת שטחים ממגידו.
"הוועדה באה לדיון עם דעה קדומה ולא בנפש חפצה", כותב חולבסקי, "ולא קיימה סיור רציני בשטחים הסמוכים לעמק השלום. אני רואה במהלך עוד דוגמא בולטת ובוטה לחד צדדיות הוועדה ולעמדה המוטה שלה מראש לטובת העיר ונגד המועצה האזורית מגידו. כל תהליך העבודה של הוועדה היה עם 'אקדח על הרקה' בהנחת עבודה חסרת בסיס שהעיר צריכה שטחים נוספים. יש כאן העדפה ברורה לנדל"ן על חשבון שטחים פתוחים וירוקים כאשר יש חלופות בנייה ראויות בתוך העיר ואני דורש מהוועדה לשקול מחדש את המלצתה ולא להעביר לעיר יקנעם עלית שטחים בשלב זה, להנחות את העיר למצות את פוטנציאל הגידול בשטחה ולחזור ולדון על הנושא בעוד 10 שנים"

לנוחיותכם ושימושכם המכתב המלא של חולבסקי. לקריאה לחצו על "לפרטים נוספים"

לפרטים נוספים ראש המועצה במכתב לוועדה הגאוגרפית: