דלג לתוכן

ארכיון חדשות

במועצה אזורית מגידו הוצגה תכנית המתאר הכוללנית הראשונה בישראל למועצות אזוריות

תכנית המתאר הכוללנית קובעת מדיניות תכנון כוללת ומנחה את התכנון המפורט הנגזר ממנה. זוהי תכנית המתאר הכוללנית הראשונה בישראל למועצה אזורית מגידו, שנבחרה להיות פיילוט לתכנון יחד עם מ.א. מרחבים. 
ראש המועצה, איציק חולבסקי: "תוכנית המתאר הכוללנית למועצה אזורית מגידו היא הישג גדול למועצה. בתהליך יסודי, מקצועי ומשתף הוכנה תוכנית חשובה ומקיפה שמשקפת את חזון המועצה, שומרת על השטחים הפתוחים והערכיים ותהווה כלי עבודה אסטרטגי לתוכניות הפיתוח שלה ושל היישובים לעשרים השנה הבאות."
ביום שלישי, 13/10, התקיימה הצגה חגיגית של התכנית (בזום) בפני חברי מליאת המועצה, מרכזי משקים, מנהלי קהילה מהיישובים, מרכזי ועדות תכנון ומתכננים.
התוכנית עוסקת, בין השאר, בזהותה ובאופייה של המועצה על רקע מגמות הפיתוח של היישובים והצמיחה הדמוגרפית, מערך התנועה והכבישים במועצה, מערך השטחים הפתוחים ושטחי החקלאות, מבני הציבור המשרתים את הקהילות השונות, מערך התשתיות ביישובים, נושאים סביבתיים ופיתוח כלכלי במועצה. בנוסף, התוכנית מתווה את החזון התכנוני של המועצה ל- 20 השנים הבאות.
תהליך הכנת תכנית המתאר הכוללנית למועצה החל בפברואר 2017. הוא בוצע על ידי מנהל התכנון, בהובלתו של אהוד יוסטמן, וצוות תכנון רחב ומקצועי בראשותה של אדר' דורית שפינט בשיתוף עם מחלקת ההנדסה של המועצה ברשות אד' ברוך שמיר. התהליך היה יסודי ומעמיק ובמהלכו זוהו ואופיינו צורות התיישבות כמו הקיבוץ, המושב, הישוב הקהילתי ואיכויותיהם, זוהו ומופו מערכות סביבתיות, אקולוגיות, חקלאיות, חברתיות, כלכליות ועוד. במהלך התהליך ניתנה הזדמנות למועצה וליישובים, באמצעות נציגיהם, להשפיע בשלב התכנון ולהיות מובילים ביחד עם הצוותים המקצועיים, תוך הבנת המגבלות הסטטוטוריות.
מאגר הידע העצום שנאסף עבר ניתוח מעמיק, תוך בחינת הממשקים וההשלכות שלו על מערכות התכנון המקומיות, המחוזיות והארציות.
במהלך המפגש הוצגו מסמכי הליבה של התוכנית. התוכנית תעבור לדיונים בוועדה המקומית "יזרעאלים", אחר כך לוועדה המחוזית ולאחריה יהיה שלב הפקדת התוכנית.
אהוד יוסטמן - מנהל בכיר במנהל התכנון, שיבח את המועצה והעומדים בראשה, את נציגי היישובים ואנשי המקצוע על כך שהיו שותפים, מעורבים, אכפתיים וניהלו דיונים מעמיקים שסייעו רבות לצוות המקצועי להשתכלל ולהביא תוכנית טובה. "הייתם לנו פרטנרים נפלאים לפיילוט מאתגר. התוכנית הביוספרית וההכרה שהיו כבר לפנינו הם כלי נפלא שאני מקווה שרבים ילמדו מכם, ילכו בעקבותיכם וילמדו על הדינמיקה הנפלאה המשרתת אתכם באמצעות כלי זה".
מהנדס המועצה, אדר' ברוך שמיר: "מדובר במסמך אסטרטגי שמתווה את חזון המועצה ויישוביה, לפיו נישאר מועצה כפרית עם שמירה על השטחים הפתוחים והחקלאיים. ייעשה בינוי מושכל וזהיר ברוח המרחב הביוספרי. היישובים יגדלו למקסימום הקיבולת שלהם באופן הדרגתי כדי לשמור על רב- דוריות ולא להיפגע. יעד הגידול של המועצה הוא מ 13,000 תושבים כיום ל- 25,000 תושבים עד 2040."

במועצה אזורית מגידו הוצגה תכנית המתאר הכוללנית הראשונה בישראל למועצות אזוריות