דלג לתוכן

ארכיון חדשות

הסיפור מאחורי שמות הנופלים במשמר העמק

30 נופלים טמונים בבית הקברות בקיבוץ משמר העמק. בני הנוער מהקיבוץ יצאו להכיר מקרוב את סיפורם  האישי, לשמר את זיכרון החללים ולהעבירו הלאה. 
"25 בני נוער מכיתות ז-ח' בני הקיבוץ מנסים להתרגל לשגרת הקורונה" מספרת אריאל יבזורי, מדריכת הנעורים בקיבוץ, ששובצה לתפקיד נוכח הקורונה". לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, שוב עמד בפנינו אתגר חדש. מצד אחד, קשה לדבר על נושא קשה ומורכב כזה בלי להיפגש, לראות בעיניים ולהיות יחד. מצד שני, היה לנו ברור שאי אפשר לעבור את היום הזה בלי לציין אותו כמו שצריך. על כן החלטנו על פעילות ייחודית אותה העברנו לחניכי ז-ח' בנעורי הקיבוץ. חילקנו את החניכים לזוגות ובהקפדה על ההנחיות ביקשנו מהם שיעלו בזמנם החופשי לבית הקברות בקיבוץ, שם עליהם לחפש קבר של חלל צה"ל שהם מכירים/לא מכירים, להניח על קברו פרחים, נר ואיגרת למשפחה מראש המועצה האזורית מגידו - איציק חולבסקי. בני הנוער קיבלו כמה משימות, ביניהן - לשלוח תמונה מהמקום. במקביל, הם קיבלו מספר שאלות עליהן היו צריכים לענות וכמובן שיכלו להיעזר במשפחה, חברים או באינטרנט. בערב יום הזיכרון נפגשו לשיחת זום בה שיתפו בדברים שלמדו, ובכך חלקו כבוד לחללי הקיבוץ".
עפר וירבה ואיל רימסקי: "הגענו לבית הקברות ומצאנו כל מיני קברים של חללים. לאחר שהסתכלנו על כמה קברים בחרנו את הקבר של גיא הרפז, דוד של עפר (סגן משנה בחטיבת הצנחנים שנפל ב- 1977). הנחנו את הנר על הקבר ואת המכתב, למרות שהיה מבול ממש חזק, ואפילו שהיינו רטובות מכף רגל ועד ראש, המשכנו לסיבוב של בערך שעה בבית הקברות ומצאנו עוד קברים של חללים וגם קברים של מייסדי הקיבוץ ואפילו קבר של מישהו שהיה שר בממשלה"

הסיפור מאחורי שמות הנופלים במשמר העמק