דלג לתוכן

ארכיון חדשות

התייעלות אנרגטית במועצה אזורית מגידו

המועצה  יזמה פרויקט להתייעלות אנרגטית , בהיקף כולל של 9.5 מיליון ₪, שכולל שני מרכיבים: החלפת תאורת רחובות חסכונית ביישובי המועצה, בעלות של 4 מיליון שקל  והתקנה של מערכות סולאריות ליצור חשמל, בעלות של  5.5 מיליון ₪. את הפרויקט מקדמת החברה הכלכלית מגידו. 

התקנת המערכות הסולאריות ליצור חשמל במודל של "מונה נטו" בוצעה על גגות שונים של מתקני המועצה, הפאנלים הוצבו על גגות מתחם יד לבנים ובית ספר עומרים, בית ספר תיכון מגידו, אולם התרבות האזורי, אולם ספורט במתחם רעות וקירוי של מגרש הכדורסל במושב אליקים.

היקף יצור החשמל השנתי באמצעות כל המערכות הללו יגיע ל כ 1.2 מיליון ואט בשנה ויחסוך למועצה כ- 60% מתשלומי חשבונות החשמל השוטפים.

עלות התקנת המערכות הסולאריות ממומנת באמצעות מקורות של שני משרדי ממשלה – מענק חלקי שהתקבל מקול קורא של המשרד להגנת הסביבה להתייעלות אנרגטית, שהמועצה זכתה בו, ובנוסף השלמת מימון של משרד הפנים שניתן לפרויקטים של חסכון באנרגיה.

בכדי להנגיש את נושא ייצור חשמל סולארי "ירוק" לתלמידים, תותקן בכל בית ספר גם עמדת תצוגה דיגיטלית שמחוברת לפאנלים הסולאריים ובאמצעותה הם יוכלו לראות בצורה מקוונת ורציפה את נתוני הייצור של החשמל והיעילות של המערכת בזמן אמת, כל זאת במטרה ללמוד ולהכיר מקרוב את יתרונות המערכות, במיוחד בסביבה שבה הם נמצאים מספר שעות בכל יום בכל עונה.

בנוסף, כחלק מתפיסת המרחב הביוספרי, שמתנהל ב מ.א .מגידו , המקדמת פיתוח בר קיימא ושימוש באנרגיה ירוקה יזמה המועצה ,בפעם הראשונה בארץ, קול קורא לחברות של מערכות סולאריות לקבלת הצעות להתקנה של מתקנים סולאריים לייצור חשמל על גגות פרטיים של בתי תושבי המועצה.
הקול הקורא נועד להנגיש לתושבים ידע טכני , הסדרי רגולציה ומודלים ליישום ותועלות כלכליות כתוצאה מיישום הפרויקט באופן מרוכז .
בשבועות הקרובים יפורסם לתושבים מידע על פרטי ההתקשרות המוצעים.

איציק חולבסקי ראש המועצה : "ההתייעלות האנרגטית באמצעות המערכות הסולאריות על גגות של מבני ציבור ובתי תושבים תביא לחיסכון וצמצום משמעותי בהוצאות חשמל, ותתרום לאיכות הסביבה ,חיי התושבים והתנהלות האזור כמרחב ביוספרי המקדם פיתוח בר קיימא "

התייעלות אנרגטית במועצה אזורית מגידו