דלג לתוכן

ארכיון חדשות

המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מתנגדים לגזל הקרקעות של מושבי עין העמק ואליקים

 
בישיבת הוועדה הגאוגרפית שנערכה שלשום (א') בחיפה, אמרו נציגי המשרד להגנת הסביבה כי העיר יקנעם עלית השואפת לקחת שטחי מושבי עין העמק ואליקים על מנת לבנות שם שכונות מגורים מתחמקת מהתמודדות עם האתגרים בתוך העיר.

הישיבה, שנערכה בראשותו של עמרם קלעג'י, הינה המשך לישיבות קודמות שנערכו בנושא כאשר יותר ויותר גופים ומשרדי ממשלה מביעים התנגדותם לתכנית משרד השיכון לגזל הקרקעות.
בישיבה אמרה נציגת המשרד להגנת הסביבה: "אין סיבה להתפשט יותר לשטחים חקלאיים. העיר צריכה לעלות לגובה ולבצע התחדשות עירונית. המשרד להגנת הסביבה מתנגד נחרצות לתכנית הסיפוח".
גם נציגי משרד החקלאות בדיון הביעו התנגדות נחרצת לתכנית החלוקה: "ליישובי המועצה האזורית מגידו חסרים אלפי דונם למשבצות החקלאיות. תכנית הסיפוח פוגעת אנושות ביכולת להשלים את המשבצת. רק לאליקים חסרים 3000 דונם".
במכתב ששלח וחיד קבלאן, מנהל אזור מגידו- יזרעאל במשרד החקלאות לוועדה הוא כותב: "העיר יקנעם עלית מתנהגת כמו כפר קהילתי ולא כעיר ועליה להעלות את הצפיפות ושימוש במשאב הקרקע באופן מושכל. אנו מציעים לדחות את התכנית המוצעת".

גם במרכז המועצות האזוריות הביעו בישיבה התנגדות מוחלטת לתכנית הסיפוח, תהו האם המדינה מנסה לחסל יישובים כפריים והדגישו שאין שום היגיון בתכנית הסיפוח על חשבון השטחים החקלאיים ומפעל השבת המים שיביא לתנופת נטיעות משמעותית.

ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי, אמר בעקבות הישיבה: "יותר ויותר גופים ממשלתיים מבינים היום כי בתכנית הסיפוח הביריונית אין צדק ואין בה ניסיון לקדם את האזור. זאת תכנית כוחנית, לא הגיונית ולא מקצועית אשר מאיימת על עתיד האזור כולו ואני בטוח שלאור הנתונים הוועדה הגיאוגרפית תקבל את ההחלטה הנכונה ולא תגרום להרס החקלאות, לחיסול עתיד המושבים ולפגיעה אנושה במרקם החיים הייחודי באזור".


המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מתנגדים לגזל הקרקעות של מושבי עין העמק ואליקים