דלג לתוכן

במועצה אזורית מגידו קוטעים את שרשרת ההדבקה

במועצה אזורית מגידו מפעילים מערך חקירות אפידמיולוגיות עצמאי, כחלק מהתמודדות עם מחלת הקורונה.
הוכשר צוות של שלוש מתשאלות, עובדות המועצה, שיבצעו תשאול לחולי קורונה ומבודדים. בצוות: יפעת שטרן-שרון, אורלי לוריא ונטעלי ביז'אוי שרעבי.
אחד האתגרים המשמעותיים של המועצה הוא קטיעת שרשרת ההדבקה, באופן מיידי! יתרונה של המועצה הוא בהיכרות האישית עם התושבים והקהילות. לצורך זה הכשיר משרד הבריאות את צוות המתשאלות. (מספר המתשאלים נקבע על פי גודל האוכלוסייה של הרשות.)
הנתונים על מאומתי קורונה ברשות מגיעים דרך מערכת "אבן יסוד" של פיקוד העורף למערך התשאול.
תשאול אפידמיולוגי הוא ראיון שמתבצע עם חולים בקורונה לאחר אבחונם. מטרת התשאול היא שחזור של המפגשים שנערכו בימים שקדמו לאבחון של החולים המאומתים, כדי להגיע לכלל האנשים שעלולים היו להידבק. יצירת קשר עם אנשים אלו ובירור אודות מאפייני המפגש עם החולה, יאפשרו להעריך האם יש סיכון שנחשפו אף הם לנגיף הקורונה והאם הם נדרשים לבצע בדיקה.
התשאול מתקיים בטלפון, זמן קצר לאחר אבחון של אדם כמי שנושא את נגיף הקורונה. במהלך התשאול מבררים פרטים לגבי המקומות בהם שהה החולה והאנשים איתם בא במגע בימים שקדמו לאבחון. היקף הימים שייבחנו נע בין 4-7 ימים ומשתנה בין חולה עם תסמינים שידוע מתי חלה, לבין חולה בלי תסמינים או במקרה שלא ניתן לקבוע מתי החלו התסמינים.
על מנת לשמור על בריאות הסובבים והמכרים של החולה וכדי לקטוע את רצף ההדבקה, חשוב מאד לספר על כל המקומות שבהם היה החולה וכל האנשים אותם פגש.
זכרו – תשאול אפידמיולוגי מהימן שומר על בריאות האנשים ומונע את המשך ההדבקה. זה בידיים שלנו! יחד נקטע את שרשרת ההדבקה במועצה אזורית מגידו.