דלג לתוכן

במגידו מתכוננים תמיד לחירום

במועצה האזורית מגידו שמים על סדר את נושא החירום דווקא בעת שיגרה ומתכוננים לכל תרחיש.

לפני שלוש שנים החלה מחלקת הביטחון במועצה בתהליך של היערכות לשעת חירום אותו היא מובילה ביחד עם המחלקה לשירותים חברתיים ומחלקת היישובים. בכל יישובי המועצה התקיימו הכשרות ותרגילים שהועברו על ידי מנחים מקצועיים והוקמו צוותי חירום יישוביים (צח"י), המורכבים מורכב משישה תחומים (תאים): ביטחון, לוגיסטיקה, רווחה, בריאות, חינוך ומידע לציבור. במקביל מטה החירום של המועצה, העובד באופן זהה לצח"י/ המורכב מאותם תחומים, ביצע תהליך של הכשרה ולמידה לכלל מנהלי המכלולים (התחומים) שעברו הכשרות בבית הספר לאיתנות של פיקוד העורף.

במהלך השנה האחרונה מתקיימת פעילות רוחב ותיאום של צוותי הצח"י ומטה החירום של המועצה והתקיימו מפגשי למידה והיכרות של כל רכזי התאים בצח"י עם המכלול המקביל להם במועצה. מדובר בתהליך שמתבצע לראשונה במועצה ועד כה התקיימו מפגשי רוחב בתחומי הלוגיסטיקה, רווחה, חינוך, ביטחון ובריאות ובהמשך, במהלך אוקטובר 2021 , תתקיים הפעילות של תחום מידע לציבור ויו"ר צח"י ומנהלי הקהילות/מזכירים. מטרת המפגשים, המועברים על ידי מנחים מקצועיים,  הינה היכרות עם מבנה מטה החירום ובעלי התפקידים במועצה, למידת ממשקי העבודה בין מכלולי המועצה והצח"י במצבי חירום ומשבר ולמידה והעמקת דרכי הפעולה של כל תחום בצח"י. במהלך התרגיל שיתקיים בחודש אוקטובר יתורגלו תרחישים ביחד עם נציגי היישובים בסימולטור של פיקוד העורף בעכו.

במסגרת ההערכות לחירום בוצעו שיפורים מהותיים ברמת המוכנות של מטה החירום המועצתי, להתמודדות יעילה עם מצבי משבר וחירום והוקם מכלול חירום וביטחון, הכולל את תא יישובים וצח"י, תא מבצעים, מוקד ויקל"ר.

מנהלת מחלקת הביטחון של המועצה, אליאב נהרי: "במציאות היומיומית של ישראל מוטב שתמיד נהיה מוכנים לשעת חירום, ממלחמה ועד פגעי מזג האוויר וזה מה שאנחנו עושים. ככל שנתרגל יותר בשגרה כך נהיה מוכנים בחירום לכל תרחיש".