ארבע גננות ממועצה אזורית מגידו חזרו מביקור גומלין במחוז הוכזאורלנד בגרמניה, במסגרת ברית ערים תאומות

"שבוע של אירוח לבבי וחם, למידה ועבודה בסביבה חינוכית אחרת, חוויה מעצימה, מיוחדת וחד פעמית"- כך סיכמה אילנה מדו ממדרך עוז את הביקור, שהתקיים במהלך חופשת הסוכות.

ארבע הגננות – אילנה מדו, איילה שטרית, הגר מרגלית וקרולינה קלי, ביקרו במחוז הגרמני במסגרת חילופי משלחות מקצועיים המתקיימים בין המועצה האזורית מגידו והמחוז זו השנה השישית. הפרוייקט מלווה על ידי קרין שטרן – מנהלת מחלקת החינוך, ארנית זיו גרטנר – מנהלת מחלקת הגנים ויעל ברניר – מתאמת קשרי חו"ל.
במאי 2019 ביקרו 4 גננות, בליווי אלזה גרסקא – מתאמת השותפות בישראל, הכירו את מערכת החינוך ביישובי המועצה, ביקרו באזור וטיילו בארץ. במהלך חופשת החג נסעו הישראליות לביקור גומלין בגרמניה.

איילה שטרית – גננת ומנהלת הגיל הרך בקיבוץ רמת השופט: "אחרי שבוע עמוס בחוויות, התרגשויות, מראות חדשים והכרות עם מערכת החינוך במחוז הוכזאולנד בגרמניה, אנו חוזרות לארץ מלאות במחשבות על כל המראות שראינו, הגנים, דרכי העבודה בהם ועוד…  . זו הייתה חוויה חד פעמית, מלמדת, מאחדת, ומעוררת הרבה מחשבה. לרגע הרגשנו שגרירות של מדינת ישראל ומועצה אזורית מגידו מול ילדי הגן, הוריהם והצוות.
הבאנו לילדי הגן מתנה מישראל, לימדנו אותם שיר וריקוד בעברית, הענקנו להם הרבה חיבוקים והכי חשוב ניתנה להם ולנו ההזדמנות להכיר האחד את השני. זוהי לדעתי החשיבות הגדולה של המשלחת הזאת. אני מקווה שהשותפות בין מחוז הוכזאולנד לבין המועצה אזורית מגידו תמשיך להתקיים. זהו פרויקט חשוב הנותן הצצה והכרות עם חיי האחר. כפי שאלזה (מנהלת השותפות במחוז הוכזאולנד) חזרה והדגישה, זה המקום לגשר על העבר ולבנות קשרים חדשים המבוססים על הכרות בינאישית, בתקווה שנראות זו תעזור להפחית רגשות של שנאה ופחד ולקבל את השונות בין העמים."
הגר מרגלית: "לא פשוט להתחיל לכתוב על השבוע שעברנו. אנו חוזרות עם מזוודות מלאות בחוויות, ברעיונות, בתובנות חינוכיות פדגוגיות ועם קשרי חברות טובים וחשובים לנו. במהלך השבוע שבו ביקרנו את עמיתותינו הגננות בגרמניה ראינו סביבות חינוכיות שונות, מעניינות ומחדשות, התפעמנו מהנופים המרהיבים של אזור הוכזאורלנד בעונת הסתיו ועבדנו לצד צוותי הגנים, ולמרות מחסום השפה ובזכות היות הילדים – ילדים נקשרנו והתידדנו עמם. למשל – בביקור בגן המונטסורי נחשפנו הלכה למעשה לגישה המשלבת ילדים עם צרכים מיוחדים (לפעמים מאוד אקוטיים) ביחד עם ילדי גן רגיל. בעיקר בא לידי ביטוי העידוד לעזור זה לזה בפעולות יומיומיות פשוטות לכאורה.
אולם מעבר לחוויה המקצועית, אנו חייבות לציין שליוותה את הביקור שלנו תחושה של שליחות מצד אלזה (שמלווה את השותפות בין שתי המועצות התאומות כבר שנים רבות), שמטרתה לגשר על משקעי עבר ועל שנאת זרים בהווה, ומאמינה שעל ידי הכרות וקירבה בין אנשים ממקומות, דתות ועמים שונים ניתן יהיה להתפייס ולהשכין שלום. גישתה באה לידי ביטוי בהכנסת האורחים החמה והלבבית, בשהות ובלינה שלנו בבתיהן של עמיתותינו, ובטיולים מעשירי ידע ושורשים יהודיים בהוכזארלנד שבה נופים מרהיבים.
רצינו גם להגיד תודה מעומק הלב ליעל ולארנית שדחפו ועודדו אותנו לצאת למסע הזה. להודות להן על הליווי ועל ההכנה לקראתו ומעל לכל על התחושה של הכרת תודה מצדן ומצד המועצה על עבודתנו כגננות, ועל כך ששלחו אותנו למשימת המסע עם צידה טובה לדרך ועם חיוך".

קרולינה קלי: "הגיע לסיומו שבוע עמוס בשלל רגשות, תחושות ומחשבות. שבוע בו לרגע קצר נפרדתי ממשפחתי והפכתי לחלק ממשפחה חדשה. תחושת השליחות האישית והמקצועית היא שלוותה אותי לכל אורכו של המסע. המפגשים עם הגננות המלוות וילדי הגן העלו בי תהיות מקצועיות ואישיות אשר ילוו אותי לעוד זמן רב.
הצבעים, הטעמים ומגוון הרגשות שעלו במהלך הפרוייקט הזה, מהווים אבן דרך בדרך האישית והמקצועית שלי. אין דרך להודות ליעל וארנית שאחראיות על הקשרים המופלאים הללו מטעם המועצה, ויחד עם שותפתם, אלזה, צועדות יד ביד תוך מחשבה על כל הפרטים ומתוך קירוב לבבות אמיתי מצליחות ליצור את הפרוייקט החשוב הזה".